Nie zjadaj bakterii
na deser

“Nawet małe dzieci wiedzą, że przed jedzeniem trzeba umyć ręce. I o ile pamiętasz o tym, siadając w domu do obiadu, to sięgając po coś do przegryzienia w pracy lub samochodzie już niekoniecznie. Popatrz teraz na swoje ręce. Wydaje ci się, że są czyste? Na pierwszy rzut oka może tak, ale jeśli spojrzysz na nie przez mikroskop przekonasz się, że do czystości jest im bardzo daleko. Pod mikroskopem doskonale widać, że na rękach żyją tysiące bakterii, również tych niebezpiecznych dla twojego zdrowia.”

Chorobotwórcze mikroby znajdują się m.in. na blatach kuchennych, zmywakach, gąbkach, klawiaturach i myszkach komputerów, biurkach, telefonach komórkowych, bankomatach, banknotach, monetach, poręczach schodów, klamkach, włącznikach światła, uchwytach i kasownikach w komunikacji miejskiej, wózkach w centrach handlowych, wieszakach z ubraniami w sklepach, dozownikach mydła w publicznych toaletach, przewijakach, zabawkach w przedszkolu etc. Dotykając tych przedmiotów „zbierasz” bakterie pozostawione tam przez inne osoby m.in. rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaja tasiemca i owsika powodujące zakażenia skóry i zatrucia.

Oczywiście twoje zdrowie nie jest zagrożone przez sam kontakt dłoni z bakteriami – skóra stanowi dla nich doskonałą barierę ochronną. Wystarczy jednak, że najpierw dotkniesz dłonią klamki, którą przed tobą dotknęło sto różnych osób, a potem weźmiesz do ręki kanapkę lub jabłko. W ten sposób wszystkie zarazki, które udało ci się zgromadzić na rękach trafią z jedzeniem prosto do twojego organizmu. A stąd już krótka droga do wszelkiego rodzaju zatruć pokarmowych i innych chorób wywoływanych przez bakterie.

Wiesz już, jakie są konsekwencje spożywania posiłków rękami, na których roi się od zarazków. Pora żebyś poznał szybką i skuteczną metodę na pozbycie się bakterii z twoich rak. Wbrew temu co pewnie teraz przyszło ci do głowy nie jest nią umycie rąk wodą z mydłem. W ten sposób zmyjesz brud, pot, odświeżysz dłonie, ale nie zniszczysz drobnoustrojów. Jak podkreśla dr Małgorzata Ściślewska z Centrum Medicers w Warszawie, jedynie mycie rąk według schematu chirurgicznego skutecznie likwiduje zarazki. W utrzymaniu właściwej higieny rąk pomagają odświeżające żele do rąk CleanHands™, które dzięki swojemu składowi pozwalają na zachowanie higieny w każdym mozliwym miejscu, będąc jednocześnie zupełnie bezpieczne dla skóry i zdrowia. Zatem jeśli nie chcesz zjadać bakterii na deser, pamiętaj żeby przed małym “co nieco” użyć odświeżyc ręce.

Woda z mydłem nie usuwa bakterii całkowicie

„Wbrew powszechnemu przekonaniu, umycie rąk wodą z mydłem nie zabija zarazków całkowicie. Jedynie trwające około 8 min. mycie rąk metodą chirurgiczną gwarantuje usunięcie bakterii z rąk”

dr Małgorzata Ściślewska z Centrum Medicers

Czy wiesz, że…?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 69 % zakażeń przewodu pokarmowego jest skutkiem przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce i dotykanie zakażonych powierzchni.

Takie bakterie żyją na twoich rękach:

norowirusy
rotawirusy
gronkowiec złocisty
pałeczki Salmonella
pałeczki Shigella
pałeczki Escherichia coli
jaja tasiemca i owsika
wirusy grypy