TYPY
DROBNOUSTROJÓW

Drobnoustroje chorobotwórcze to mikroorganizmy które zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Ich mikroskopijna wielkość sprawia że są niedostrzegalne gołym okiem. Wiele z nich pasożytuje w innych organizmach np. zwierząt, a u ludzi wywołuje choroby zakaźne. Przez ręce przenoszone są m.in. rotawirusy i norowirusy, jaja tasiemca oraz owsika, gronkowiec złocisty, pałeczki Salmonella, Shigella i Escherichia coli.  Bakterie te odpowiedzialne są za występowanie zakażeń dróg oddechowych, skóry, zatruć pokarmowych, biegunek.

Z drobnoustrojami chorobotwórczymi spotykamy się na każdym kroku: na dworcach, w toaletach oraz na przedmiotach codziennego użytku: na banknotach i monetach, klamkach, telefonach czy klawiaturach komputerowych. Organizm zainfekowany zarazkami staje się nosicielem choroby zakaźnej. Pożywką dla bakterii jest tkanka, więc aby do niej dotrzeć, muszą wniknąć do organizmu gospodarza np. przez drogę pokarmową. Infekują go, wywołując specyficzne objawy choroby zakaźnej.

 

Istnieje wiele sposobów przenoszenia się chorób zakaźnych:

    • poprzez kontakt bezpośredni od człowieka do człowieka (kichanie, kaszel, pocałunki, dotyk)
    • poprzez kontakt ze zwierzęciem (dzikim, domowym)
    • poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami
    • poprzez żywność, wodę

Ręce są najczęstszym nośnikiem bakterii, wirusów i grzybów odpowiedzialnych za biegunki, zakażenia skóry oraz zatrucia pokarmowe. Choroba powstająca w wyniku działania mikroorganizmów potocznie nazywana jest chorobą brudnych rąk. Patogeny te niszczą naszą odporność, zatruwają organizm swoimi wydalinami (toksynami), dodatkowo usadawiając się i mnożąc we wszystkich narządach ludzkich, we krwi, w wątrobie, w mózgu, w sercu.

PAMIĘTAJ: Złe nawyki higieniczne dzieci są przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry, przewodu pokarmowego. Złe nawyki higieniczne dorosłych są przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci.